Menu

PREMIER LEAGUE NASZA PASJA PL .

sport

legendy KLUBU -Henryk REYMAN

angel22233

HenrykReyman

 

 

Każdy Kibic z Krakowa i nie tylko kibic Wisły Kraków doskonale wiedział i wie kim jest Henryk Reyman,  Reyman  przyszedł na świat 28 lipca 1897 w centrum Krakowa 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KARIERA PIŁKARSKA 

 

Swoją karierę juniorską rozpoczął w Polonia Kraków gdzie w tym klubie grał w latach 1908-1910.

 

W 1910 roku przeniósł się do Juniorskiego zespołu Wisły Kraków gdzie grał do 1914 roku następnie dzieci swojej pracy na treningach został włączony do pierwszego zespoły Białej Gwiazdy .Całą swoją karierę seniorska  spędził w ukochanej wisie Kraków .

 

 

1913_Juniorzy_Wisy

17 maja 1914 roku Reyman zadebiutował w pierwszym zespole w meczu z BBSV Bielsko zremisowanym meczu przez Biała Gwiazdę 0:0. 

 

To dzięki Niemu Reaktywowano po 1 Wojnie Światowej Towarzystwo Sportowe Wisły Kraków gdyby nie jego upór nie powstałą by nigdy wielka marka jaka jest do dzisiaj Wisłą Kraków. Gdyby ni on nie było było tu takich meczów dzisiaj jak  wielki zwycięstwo z realem Saragossa ,Parma ,czy Schalke04 ,i krakowscy kibice by nie widzieli wielkiego zwycięstwa z BARCELONA .

Tak się poświęcał w piłce nożnej gdy nawet był wojsku to dojeżdżał w nocy pociągami zęby tylko zdążyć na mecz ukochanej Wisełki to się nazywa odanie klubowi .

 

w 1923 roku został kapitanem Białej Gwiazdy i nosił ją aż do zakończenia swojej kariery piłkarskiej, jako piłkarz był także szanowany u rywali gdy jednego razu w meczu Pogoni Lwów z Wisłą Kraków który odbył sie wm sierpniu 1931 roku przy stanie 2:2 a zwycięska bramkę dla Wisły strzelił Rayman co dawało mistrzostwo polski ,wtedy sędzia boczny wyciągnął go z objęci kolegów drożyny i zapytał się go czy strzelił prawidło gola a napastnik białej gwizdy odpowiedział ze mógł strzelić ta bramkę ręką i sedzia bramki nie uznał a przez to wisłą starciłą szanse na majstra.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0005W2CTM8BWK51OC116F4

 

W sezonie 1927 roku Krakowski Bohater strzelił w ekstraklasie 37 bramek co jest wynikiem do dnia dzisiejszego nikt nawet się zbliżył do tego wyczynu co trzeba także zauważyć ten wynik został zrobiony w zaledwie w 23 meczach tamtejszego sezonu a takze pierwsze mistrzostwo polski z wiała Kraków.

W kolejnym sezonie zdobył kolejnego majstra a także dołożył kolejną  koronę króla strzelców naszej polskiej ekstraklasy w kturej zdobył 31 bramek w całym sezonie .

 

 

 

 

 

 

NIESAMOWITA HISTORIA MECZU Z CRACOVIĄ  

 

19220402_Wisa_Krakw__Cracovia_3

 

 

 Mimo że ten mecz miał tylko charakter towarzyski to to była jednak święta wojna Krakowa  gdzie po pierwszej połowie Cracovia gromiła wisłę 1:5 i nic nie zapowiadało zęby biała gwiazda wróciła jeszce do tego meczu , a jednak Wisła wróciła do tego meczu dzięki Raymanowi który w tym meczu strzelił 4 bramki ,a przecież jeszcze kilka dni wcześniej miał gips na nodze.

 

To w tamtym meczu padły pamiętne słowa kapitana Białej Gwiazdy 

 

cytat

 

 Nikt nie wymaga od was samych zwycięstw czasem trzeba przegrać przychodzi ale każdy ambitny ma prawo żądać od was ambitnej walki ,nie dopuście tego zęby ludzie uznali was za niegodnych podania reki .

 

NIEGODNE POŻEGNANIE Z FUTBOLEM 

Taki piłkarz jaki był Henryk Rejman nie tak powinien rozstać się z futbolem jak to mu nakazano zakończyć karierę ,w derbowym meczu Wisły  Kraków z Cracovia gdzie kapitan Białej Gwiazdy został usunięty z boiska po bardzo kontrowersyjnej decyzji sędziego,w ramach protestu cały zespól zdecydował się opuścić murawę przy głośnych wrzaskach . 

 

Nikt się nie spodziewał ze właśnie tak się zakończy wielka kariera największej gwiazdy Wisły Kraków w dziejach tego klubu ,

 

Zachowanie kapitana Wisły bardzo się nie spodobał władzom wojska i zabroni mu uczestnictwa w meczach piłkarskich co oznaczało ze koniec kariery legendy Wisły , a chodziły podobno o te słowa Henryka Raymana (Żaden żyd nie będzie mi rozkazywać ) 

było dużo wersji co powiedział kapitan Wisły do sędziego i nigdy tego się już nie dowiemy a chętnie bym poznał prawdziwą wersje z tamtego feralnego meczu .

 

 Henryk Reyman przez 23 lata grania wisla Kraków  strzelił 128 bramek w 149 meczach niezły ten bilans naszej Legendy .  

 

 

 

 

 

REPREZENTACJA POLSKI 

300pxHenryk_Reyman_reprezentacja

 

 

Niestety Henryk Rayman nigdy nie był gwiazdą w naszej reprezentacji gdyż selekcjonerzy z nie znanych powodów nie chcieli go powoływać, i w zaledwie 9 meczach strzelił tylko 5 bramek .,w tamtych czasach był zwyczaj jeżeli do kadry był powoływany Juzio Kałuża to miejsca kadrze dla piłkarza Białej gwizdy po prostu nie było .

 
Bohater wojskowy 

 Jako 17 latek brał udział  w pierwszej wojnie światowej i walczmy tam włoskim Froncie aż do 1918 roku gdzie jako ochotnik wstapiłdo wojska Polskiego .

1918-1921 brał udział  wojnie Polsko-ukraińskiej .polska-bolszewickiej i w powstaniach śląskich 

w 1939 roku został ciężko rany a następnie schwytany przez faszystowskie wojska Hitlera ,jednak przy pomocy żony uciekł ze szpitala a zanim wyszedł list gończy przez hitlerowców ,naszczepicie nigdy go nie złapano i uniknął kary śmierci . 

Trener Polskiej Reprezentacji 

300pxHenryk_Reyman_reprezentacja1300pxHenryk_Reyman4

 

 

 

Orły do Boju tak swoich zawodników mobilizował przed każdym meczem naszego dobra narodowego czyli reprezentacji polski ,był on pierwszym trenerem kadry po zakończeniu działań wojskowych podczas drugiej wojny światowej. Jednak mógł on prowadzic kadre tylko w meczach w kraju gdyż z zagranicą miał zakaz.

 

 Henryk Reymanm miął dwa podejścia do prowadzenia kadry najpierw 1945-1947 a następnie prowadził w latach kadrę 1956-159, gdzie w drugiej kadencji pokonał wtedy wilka potęgę piłkarską czyli rosyjskiego potwora ZSRR 2:1.

 

 PRZEGRANA WALKA Z CHOROBĄ 

 

 

350pxPogrzeb_Henryka_Reymana

 

 

11 KWIETNIA 1963 roku po ciężkiej chorobie Henryk RAYMAN opuścił nas z tego świata ,podczas uroczystości pogrzebowych jego trumna została obwinięta w flagę Białej Gwiazdy,Wiielkie tłumy zegnały legendę Białej gwiazdy  bohatera Polski ,i wielkiego patryjote,który dla polski I dla krakowskiego klubu zrobił bardzo duzo .

 Pochowano go na cmentarzu Rakowickim w centrum Krakowa gdzie widnieje napis (zasłużony działacz polskiego sportu ,Honorowy prezes Gts wisła  ,wybitny piłkarz.)

 

reymna_grob_newspix112014_650

 

23  stycznia 2008 roku rada miasta Krakowa nadała uchwałę dzięki której stadion Wisły Kraków może nosic  imienic swojej legendy .

 

 

15 listopada 2011 roku legenda Wisły powróciła na stadion gdzie miał szczescie grac  gdyż wyciągnięto pod sam dach Koszulkę z jego imieniem o wymiarach 4 x4 metry .

 

800px2011.10.15_Wisa_Krakw__Jagiellonia_Biaystok_Reyman

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • Gość: [gość] *.ksi-system.net

    Ciekawy artykuł, ale bardzo niechlujnie napisany. Oczy bolą od ilości literówek :(

© PREMIER LEAGUE NASZA PASJA PL .
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci